Zpět na seznam

Věda, umění, charita i osvěta se potkají v OC Forum Ústí nad Labem

Věda, umění, charita i osvěta se potkají v OC Forum Ústí nad Labem

Ústí nad Labem, 14. května 2018

Den tísňové linky 155, Dny vědy a umění či Kavárna POTMĚ – to jsou akce, které se v tomto týdnu uskuteční v obchodím a zábavním centru Forum Ústí nad Labem. V průběhu čtyř dnů na příchozí čeká osvěta, bádání, hudební či taneční vystoupení, nastupující technologie či charitativní kavárna.

Po úspěšném víkendovém Pivním jarmarku malých a rodinných pivovarů nabídneme návštěvníkům centra v rámci tři akcí možnost zvídat, bavit se, sportovat či přispět na dobrou věc. Vůbec poprvé u nás na dva dny zastaví v rámci tour po České republice Kavárna POTMĚ. Věříme, že obyvatelé Ústí nad Labem i okolí navštíví tuto výjimečnou kavárnu a přispějí do sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu na pomoc zrakově postiženým,“ říká Kateřina Kejřová, marketingová manažerka OC Forum.

V úterý 15. května proběhne uvnitř ústeckého centra Forum a na Kostelním náměstí Den tísňové linky 155. Příchozí budou moci zjistit, jak pracují záchranáři, jak správně komunikovat s operátory na lince 155 nebo si prohlédnout sanitku. Od 9 do 17 hodin bude možné vidět práci záchranářů Ústeckého kraje. Zájemci si budou moci zkusit laickou kardiopulmonální resuscitaci s využitím AED přístroje, zástavu krvácení a primární ošetření raněného. V rámci praktických ukázek se naučí, jak správně poskytnout první pomoc do příjezdu profesionálních záchranářů. Přistavené budou i výjezdové sanity, kde bude možné si prohlédnout jejich vybavení.

Opět po roce na Kostelním náměstí vypuknou Dny vědy a umění v režii Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Ve středu 16. května mezi 10. a 18. hodinou bude možné si na osmi stanovištích vyzkoušet, osahat nebo prožít na vlastní kůži to, čemu se studenti věnují a nad čím bádají. Fanoušci přírodních a technických věd jistě ocení exkurzi do nanosvěta, 3D tiskárnu, letecký simulátor, programování robotů nebo se zapojí do chemických pokusů. Do tajů těla a jeho dovedností bude možné nahlédnout prostřednictvím trénování jemné motoriky, či kurzů první pomoci. Umění a hry přiblíží mobilní sklářská huť, hra Maxi Jenga nebo fotokoutek. V rámci bohatého programu bude možné si vyzkoušet i plavání na suchu, kresbu, malbu či tisk. Moderovaný program na pódiu nabídne hudební či taneční vystoupení, chemickou show, biketrialovou exhibici, salsu, capoeiru, Tai Chi nebo ukázky robotů. Vstupné je zdarma.

Od středy 16. do čtvrtku 17. května bude u obchodního a zábavního centra Forum na Kostelním náměstí parkovat Kavárna POTMĚ. V černém autobusu návštěvníky obslouží nevidomí kavárníci. Otevřeno bude mít od nevidim do nevidim, respektive ve středu a ve čtvrtek od 10:00 do 20:00, a to vždy s přestávkou od 13:00 do 13:30. Výtěžek poputuje do sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu na pomoc zrakově postiženým. Na místě bude možné zakoupit dárkové předměty, prohlédnout si kompenzační pomůcky pro nevidomé a vyzkoušet simulační brýle, které simulují různé zrakové vady. A pro "odvážnější" malé i velké návštěvníky bude k dispozici bludiště, kde si (nejen) děti budou moci vyzkoušet chůzi s bílou holí.

Nenechte si nic ujítSledujte nás na sociálních sítích.